Ploché střechy byly dlouho v podvědomí laické i odborné veřejnosti vnímány jako střechy problémové. Dnes jsou spolehlivé nejen proto, že jsou na jejich provedení nabízeny kvalitní výrobky, ale i proto, že projektanti i realizační firmy mají stále více informací...

Úvod

Ploché střechy byly dlouho v podvědomí laické i odborné veřejnosti vnímány jako střechy problémové. Dnes jsou spolehlivé nejen proto, že jsou na jejich provedení nabízeny kvalitní výrobky, ale i proto, že projektanti i realizační firmy mají stále více informací o jejich vlastnostech i použití. Ploché střechy dnes už nemají jen funkci obalové konstrukce budov, ale umožňují i jejich provozní využití jako například terasy či střešní zahrady.

Problematika

U domů s plochou střechou je velkým problémem stávající (původní) krytina střechy. Ta se v minulosti řešila oxidovanými asfaltovými pásy (dříve hovorově lepenka) bez břidličného ochranného posypu tj. ochrany proti UV záření, bez modifikovaných příměsí, které zlepšují technické charakteristiky pásů. Tyto pásy měly velmi malou průtažnost a nízkou životnost. Nutná byla pravidelné údržba této izolace. Povětrnostní a chemické vlivy, měly následek toho, že pásy brzy degradovaly a tudíž přes spoje i plochu začalo zatékat. Tvořily se tzv. puchýře, vlivem odpařování vody pod touto izolací a viditelné praskliny. Následně se tyto puchýře spravovaly prosekáním, plátováním nebo natavením dalších několika vrstev tohoto materiálu. Tím pádem docházelo ke špatnému spádu střechy a tvoření kaluží.

Souhrn

  1. nekvalitní materiál – brzy degraduje a následně zatéká
  2. několik vrstev izolace zapříčiní špatný spád střechy
  3. úniky tepla díky nezateplenému plášti

Řešení

Při revitalizaci budov zateplujeme i střechu. Zateplení řešíme polystyrenem EPS 100s, 150s, 200s, XPS v tloušťce dle tepelného auditu, nebo minerální střešní vatou. U špatného spádu střechy používáme spádové klíny, nebo lehčenou polystyrénovou betonovou směs, slouží k vyspádování a vyrovnání povrchu a k zatížení tepelné izolace. Přednosti betonové směsi: nízká objemová hmotnost 300-500kg/m3, jednoduchá aplikace, zvýšení tepelně izolačních vlastností, vyspádování střechy, zcela eliminuje vznik tepelných mostů které vznikají spárami mezi tabulemi EPS, systém nevyžaduje použití kotev. Životnost takovéto střechy je min. 50let. U samotné izolace živičnými pásy se povrch polystyrenbetonu popřípadě betonu musí napenetrovat a následně se taví spodní pás a poté vrchní pás s břidličným posypem. Izolace TPO polyolefin (ekologický materiál,vyšší odolnost vůči UV záření) a PVC fóliemi (syntetický, přidané změkčovadla,nejpoužívanější typ fólie), se řeší položením geotextilie na polystyren, popř. polystyrenbeton a následně zavařením fólie horkovzdušnou pistolí a přikotvením fólie k podkladu. Zateplování polystyrenem řešíme přikotvením polystyrenu na vyrovnaný povrch (druh kotev a počet se stanový dle tahových zkoušek), poté se aplikuje na polystyren modifikovaný asfaltový samolepící pás, který se aplikuje pouze strhnutím ochranné slídy a následně se přilepí bez použití ohně. Výhody tohoto systému oproti systému polystyren + nakašírovaný asf. pás: rychlá aplikace, méně spojů, nižší výška spoje (nevznikají kaluže), minimalizuje pohyb polystyrénových desek (celkové zpevnění). Následně se na samolepící pás taví vrchní modifikovaný asfaltový pás s břidličným posypem. Izolace střechy bez zateplení se řeší vyrovnáním a vyspravením původní izolace, penetrací a poté natavením spodního modifikovaného asf. pásu a následně vrchního modifikovaného pásu s břidličným posypem.

Dodáváme

Dodáváme modifikované asfaltové pásy a to APP modifikované asfaltové pásy tzv. plastometrické - bod měknutí až 150°C, zvýšená odolnost vůči UV záření, zvýšená chemická odolnost, uzavřený molekulární řetěz = pomaleji unikají chemické vlastnosti pásu a tím pádem i pomaleji stárne, používá se převážně při teplejším počasí, tvarová stálost, odolává prošlápnutím, přilepením a stékáním. Využití na průmyslových objektech a u starších staveb. SBS modifikované asfaltové pásy tzv. elastometrické – bod zlomu až -35°C, vynikající průtažnost, odolnost vůči kolísání teplot, tvarová stálost. Využití u nových staveb a halových objektů. Vložky u těchto pásů jsou polyesterové, skelné a nebo zpřažené tzv.kompozitní (polyesterová vložka vyztužená podélně skelnými vlákny).

 

Dále dodáváme PVC a TPO fólie střešní i zemní, speciální pásy jako protiradonové, protipožární, parozábrany, samolepící, pásy pro zelené střechy, Jednovrstvé systémy (položení pásů nakotvením přímo na polystyren, bez celoplošného natavení – jen ve spojích). Materiály jsou certifikované, s desetiletou zárukou a životností 30 až 60let (dle povětrnostních podmínek a chemického zatížení).

 

Autor: Polášek Petr, KST MEMBRANE s.r.o.

Kde nás najdete?

Kontaktujte nás